سئو سایت چقدر زمان می برد؟

در پاسخ به سوال سئو سایت چقدر زمان می برد باید بگویم در این چند سالی که آکادمی فرین را راه اندازی کردم، چند باری شده پروژه سئو مشتریان را در کمتر از 2 ماه تمام کنم و روی خیلی از کلمات به صفحه 1 گوگل برسانم. همینطور بارها شده پروژه سئو کارفرما بیشتر از 1 سال زمان ببرد! در واقع این کم و زیاد شدن زمان به حرفه ای بودن یا نبودن تیم فرین ربطی نداشت، چیزی که باعث میشد زمان سئو در هر سایت متفاوت باشد:

  • نیاز مشتری
  • رقابت در حوزه مورد نظر
  • بودجه مالی
  • شرایط سئو سایت مشتری بود

ببینید، اگر برای این سوال که سئو چقدر زمان میبرد به دنبال یک جواب سریع، نه‌چندان دقیق و حتی نه‌چندان درست هستید، باید بگویم که سئو سایت اصولا بین 3 تا 12 ماه زمان میبرد. اما اگر میخواهید یک جواب تخصصی بشنوید و ببینید که اصلا یک شرکت سئو با توجه به چه چیزهایی زمان پروژه سئو شدن سایت را به کارفرما اعلام میکند، با من همراه باشید.

سئو سایت چقدر زمان می برد؟

همانطور که Jeremy Knauff در searchenginejournal میگوید، این سوال که سئو چقدر زمان میبرد واقعا سوال ناامید کننده ای است اما در هر حال ما باید به آن جواب بدهیم!

سئو یک سایت چقدر زمان میبرد؟

این سوال میتواند دو معنی داشته باشد. اولی میتواند به این اشاره کند که: چقدر زمان میبرد تا مشکلات سئوی سایت من برطرف شده و شروع کنیم به بهینه کردن آن؟ که احتمالا سوال خیلی از شما این نیست اما به طور خلاصه با توجه به اندازه و بزرگی سایت شما ممکن است رفع مشکلات سئو و بهینه کردن آن، بین 1 تا 4 ماه زمان ببرد.

اما معنی دوم این است که: چقدر زمان میبرد تا سایت من به صفحه اول گوگل بیاید؟ این دقیقا سوالی است که در ادامه به شما جواب میدهم. ببینید، سئو شدن سایت شما و زمانی که صرف آن میشود، به چند چیز بستگی دارد. اینها دقیقا چیزهایی هست که ما وقتی میخواهیم به مشتری پروژه های سئو زمان اعلام کنیم، به آنها دقت میکنیم. چرا که خودمان هم در نگاه اول نمیتوانیم به شکل دقیق برای سئو شدن سایت زمان تعیین کنیم. در ادامه همه این عوامل تاثیرگذار را به شما توضیح میدهم.

1. نیاز شما

زمانی که یک کارفرمای جدید برای ثبت قرارداد سئو به فرین آکادمی می آید، من یا یکی از بچه های تیم در فرآیند تحقیقات کلمات کلیدی، یک دسته کلمه مرتبط به کسب و کار او پیدا کرده و برایش میفرستیم. بعد از این، کارفرما تعیین میکند که میخواهد با چه کلماتی به صفحه 1 گوگل برسد؟

هر چقدر تعداد این کلمات بیشتر باشد، فرآیند سئو کردن آنها هم زمان‌برتر خواهد بود. این یعنی سئو کردن سایت شما روی 5 کلمه زمان خیلی کمتری از سئو کردن آن روی 25 کلمه میبرد! بنابراین تا اینجا با اولین فاکتور تاثیرگذار روی سرعت سئو سایت آشنا شدیم.

2. رقابت در حوزه شما

یکی دیگر از مهم ترین فاکتورهایی که برای زمان دادن پروژه به آن دقت میکنیم، رقابت است. ببینید، رقابت سئو در هر حوزه متفاوت است.

مثلا با توجه به اینکه سود و درآمد در حوزه هایی مثل فروش دوربین مداربسته، فروش موبایل و… بالاست، سئو کردن سایت در آنها کار خیلی سختی است چون رقابت بالایی دارند. در مقابل حوزه هایی مثل فروش پتو و… رقابت نسبتا کمتری دارد. این رقابت کم و زیاد، هم روی هزینه های سئو تاثیر دارد و هم روی زمان آن.

رقابت در سئو
هر چه رقابت در یک حوزه بالا باشد، سختی سئو آن هم بیشتر است و در نتیجه زمان بیشتری نیاز دارد

حالا اینکه شما قرار باشد روی کلمات چه حوزه ای سایت تان را سئو کنید و آن حوزه چقدر رقابت داشته باشد، تعیین میکند که زمان سئو شدن سایت تان چقدر است.

3. وضعیت سایت شما

موضوع بعدی که به آن توجه میکنیم، وضعیت سئو سایت شماست. مثلا ممکن است وب سایت شما به تازگی راه اندازی شده باشد و حتی هنوز یک مقاله هم در آن منتشر نکرده باشید. خب در این شرایط صرفا نزدیک به 2 الی 3 ماه نتیجه خاصی در سئو مشاهده نمیکنیم. در واقع در این شرایط الگوریتم سندباکس به سایت شما اجازه عرض اندام در نتایج را حداقل برای چند ماه اول نمیدهد.

اما در مقابل خیلی از مشتریان ما هستند که از قبل سایت شان سئو خوبی داشته و حتی بازدید روزانه چند ده هزارتایی دارند. خب قطعا سئو کردن این سایت ها روی بقیه کلمات، کار آسان تری بوده و زمان کمتری میطلبد. به طور خلاصه هم چیزهایی که در سئو سایت شما تعیین میکنند وضعیت تان چطور است و زمان سئو کردن روی کلمات جدید چقدر طول میکشد، اینها هستند:

  • مشکلات سئو موجود

خیلی از سایت ها هستند که قبلا به دست یک سئوکار ناشی یا اصلا یک وبمستر ناشی بوده و این موضوع باعث شده مشکلات سئو زیادی داشته باشند. قطعا رفع کردن این مشکلات زمانبر خواهد بود.

  • نظر گوگل به سایت شما

نظر گوگل درباره سایتمتاسفانه هستند خیلی از سایت ها که قبلا مورد خشم گوگل قرار گرفته و پنالتی شده اند. سئو کردن این سایت ها بسیار زمانبر و سخت است. ما هم در یکی از پروژه های مان با چنین چیزی روبرو شدیم که تجربیات سئو کردنش را در یک وبینار با کاربران به اشتراک گذاشتیم.

  • تعداد محتوا های سئو شده

اینکه چقدر محتوای ارزشمند و سئو شده روی سایت شما در زمان حال وجود داشته باشد، هم روی مدت زمان سئو شدنش و هم روی هزینه های آن تاثیر دارد.

  • روند بک لینک سازی قبلی

و در نهایت آخرین چیزی که در سئو سایت شما به آن دقت میکنیم، روند بک لینک سازی است. اگر از قبل بک لینک های بدی برای سایت شما به وجود آمده باشد، قطعا سئو کردن آن باز هم زمانبرتر از قبل میشود.

4. بودجه

سئو کردن سایت نیاز به بودجه مالی دارد. در واقع برای تولید محتوا، خرید بک لینک و همه اینها باید پول خرج شود. حالا در این بین اگر کارفرما بتواند سریعا بودجه مورد نیاز را تامین کند، سرعت کار و مخصوصا سرعت تولید محتوا بالا میرود و زمان سئو کردن هم کاهش پیدا میکند.

تاثیر بودجه در زمان سئو سایتالبته ما مدت زیادی است که برای پروژه های فرین بودجه مورد نیاز را همان ابتدا به کارفرما اعلام کرده و نحوه پرداخت را هم بیشتر خودمان تعیین میکنیم. به این ترتیب دیگر اجازه نمیدهیم سرعت کار پروژه برای مسائل مالی عقب بیوفتد.

کلام آخر

سئو یک فرآیند زمانبر و هزینه بر است، اگر میخواهید در مدت زمان کوتاه نتیجه بگیرید بهتر است به سراغ تبلیغات بروید. اما خب در نهایت سودی که از سئو متوجه کسب و کار شما میشود، خیلی بیشتر از سودی است که تبلیغات به شما میرساند.

خب به انتهای مقاله رسیدیم. در این مقاله به طور جامع به این سوال جواب دادم که سئو سایت چقدر طول میکشد؟ راستی اگر شما هم نظر، تجربه و سوالی دارید، در بخش نظرات منتظرتان هستم.

منبع :

  • تجربه شخصی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بسته میباشد
دکمه بازگشت به بالا