گوگل طراحی اپلیکیشن‌های iOS خود را متحول می‌کند

زمانی که به بررسی اپ‌های گوگل در دو سیستم عامل iOS و iPadOS بپردازید متوجه می‌شوید که رابط کاربری این اپ‌ها بسیار شبیه به رابط کاربری است که این اپ‌ها در سیستم عامل اندروید ارائه می‌دهند. رخ دادن این اتفاق، از گذشته تا به امروز شکایت‌های مختلفی درباره‌ی عدم تطابق رابط کاربری آن‌ها با سیستم عامل iOS به وجود آورده است.

در واقع اجزای مختلف تشکیل‌ دهنده‌ی رابط کاربری این اپ‌ها در سیستم عمل iOS مانند سویچ‌ها، دکمه‌ها و بنر‌ها همه با استفاده از زبان طراحی گوگل در اندروید به نام Material Design طراحی شده‌اند. البته به نظر می‌رسد که گوگل بعد از مدت‌ها می‌خواهد تا با نوسازی اپ‌های خود کاری کند که زبان طراحی آن‌ها هماهنگ با زبان طراحی آیفون و آیپد شود.

در توییتی که به‌ تازگی Jeff Verkoeyen که رهبری بخش مهندسی طراحی گوگل برای پلتفرم اپل را برعهده دارد، منتشر کرده عنوان شده که گوگل در تمامی این سال‌ها در حال تلاش برای رفع مشکلات موجود در UIKit اپل بوده است.

رخ دادن این اتفاق به این دلیل بوده است که UIKit اپل فاقد برخی المان‌های بنیادی است که گوگل در اپ‌هایش به آن‌ها احتیاج دارد. نبود این المان‌ها باعث شده است که گوگل‌ منو‌ها، لیست‌ها و دیگر المان‌های لازم را خود طراحی کند که در نهایت منجر به شباهت رابط کاربری اپ‌های iOS با سیستم عامل اندروید این شرکت شده است.

اما اکنون گوگل عقیده دارد که UIKit اپل به اندازه‌ی کافی بالغ شده است که بتوان برای طراحی اپ‌ها به طور کامل به آن متکی بود. در نتیجه دیگر لازم نیست که این شرکت به طراحی و ساختن دوباره‌ی دکمه‌های لازم برای اپ‌هایش بپردازد.

آیکون اپلیکیشن گوگل مپ در آیفون

شرکت گوگل در ماه جولای (تیر) اجزای تشکیل‌دهنده‌ی زبان طراحی Material Design در سیستم عامل iOS را در حالت تحت تعمیر قرار داد. همچنین این شرکت توسعه‌دهندگان را تشویق می‌کند که از دستورالعمل‌های اپل برای توسعه‌ی رابط کاربری پیروی و از اجزای موجود در UIKit و SwiftUI در زمان توسعه‌ی اپ‌هایشان استفاده کنند.

  • هوش مصنوعی گوگل با کنترل چراغ‌های راهنمایی آلودگی هوا را کاهش می‌دهد

البته لازم است که بگوییم شرکت گوگل حتی بعد از نوسازی اپ‌های خود از برخی المان‌های مربوط به خود در آن‌ها استفاده خواهد کرد تا حس گوگل در اپ‌های توسعه داده شده برای سیستم عامل iOS را زنده نگه دارد.

گوگل هم اکنون در حال مناسب‌سازی برخی از API خود در سیستم عامل iOS است. به عنوان نمونه این شرکت بعد از اضافه شدن ویجت‌ها به سیستم عامل iOS بعد از عرضه‌ی iOS 14، پشتیبانی از این ویژگی را به اپ‌های خودش اضافه کرد. برخی از کاربران از گوگل به دلیل اضافه کردن ویژگی‌های جدید در ابتدا به اپ‌های توسعه‌ داده شده برای سیستم عامل iOS، قبل از اضافه کردن آن ویژگی به سیستم عامل اندروید شکایت کرده‌اند.

در نهایت باید بگوییم که هنوز مشخص نیست که این اپ‌ها با ظاهر جدید در چه زمانی به اپ استور سیستم عامل iOS خواهند آمد و حتی هنوز مشخص نیست که رخ دادن این تغییرات ظاهری تدریجی خواهد بود یا خیر.

شما درباره‌ی این اتفاق و تغییر ظاهری اپ‌های گوگل در سیستم عامل iOS چه نظری دارید؟ آیا شما به دلیل استفاده از زبان طراحی Material Design گوگل در سیستم عامل iOS اذیت شده‌اید؟

  • GMS چیست؟ هر آنچه باید درباره‌ی سرویس‌های موبایل گوگل بدانید

منبع: XDA Developers

نوشته گوگل طراحی اپلیکیشن‌های iOS خود را متحول می‌کند اولین بار در دیجی‌کالا مگ. پدیدار شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا